4. Wyruszyłem na pierwsze warsztaty z nauczycielami

Po ukazaniu się podręcznika ruszyłem w trasę, aby podzielić się z innymi nauczycielami swoimi pomysłami. Warsztaty „Konwencjonalne i niekonwencjonalne formy i metody nauczania muzyki” ruszyły na dobre. Miło wspominam te chwile, kiedy zostałem prekursorem tego typu przedsięwzięcia. Z tego co mi wiadomo nikt przede mną z autorów ówczesnych podręczników do muzyki oraz może jakaś garstka autorów podręczników do innych przedmiotów (tu mogę się śmiało pochwalić) nie wyruszył w drogę na takie spotkania z nauczycielami oraz trzydniowe warsztaty metodyczne. Nie zachowały mi się wszystkie fotografie z tamtego okresu, to co posiadam postaram się umieścić dla tych przepięknych wspomnień.

Wszystko zaczęło się pod koniec 1993 roku w  Toruniu. Na zaproszenie Pani Elżbiety Kobyłeckiej pojawiliśmy się w Toruniu z trzydniowymi zajęciami warsztatowymi. Andrzej Mazur, Iwona Bandkowska i ja. Niestety ktoś musiał zrobić zdjęcie i to właśnie byłem ja, na zdjęciu uwiecznili się Andrzej i Iwona.

Innym razem postanowiłem zabrać ze sobą statyw. Jak widać z tyłu na tablicy już w 1993 roku uprawialiśmy TIK w edukacji dla nauczycieli muzyki, tematem był Cubase 2.0 – demonstracja możliwości programu komputerowego na dostępny wtedy komputer ATARI STE 1040

Spotkanie w CEN w Gdańsku na zaproszenie Pana Kazimierza Koszykowskiego było niesamowite. Bardzo duża grupa świetnych nauczycieli. Tutaj oprócz mnie i Andrzeja Mazura pojawiła się na zajęciach w roli edukatora Anna Tabisz.

Kolejnym uroczych miejsc było Konin, a w zasadzie ośrodek ODN-u w Wąsoszu. Na zaproszenie Pana Jurka Bąka przyjechaliśmy zimą do tego uroczego miejsca, miałem okazję później wiele razy prowadzić tam zajęcia dla nauczycieli.

Żeby nie zanudzać to tak na pierwszy rzut wspomnę jeszcze o Łomży, a w zasadzie o zamiejscowym ośrodku w Czartorii. Na zaproszenie doradcy metodycznego z ODN-u z Łomży Pani Władysławy Nadolnej udaliśmy się ponownie w trójkę Andrzej, Monika i ja w srogą zimę, jak pamiętam 5 stycznia 1994 roku jechaliśmy z Dzierżoniowa do Czartorii 14 godzin w śnieżycę. Nie żałuję, było bardzo fajnie.

Po warsztatach Pani Dyrektor ODN-u Michalina Sidor zaproponowała mi pracę w ośrodku „Gdyby pan się zdecydował u nas pracować to czeka na pana miejsce” – poczekało trochę do października 1999 roku. Wtedy to przeniosłem się z Pieszyc do Łomży, nie bałem się o zmianę pracy – praca w Łomży na mnie czekała. W 1999 roku podjąłem pracę w ODN-nie w Łomży jako konsultant ds. przedmiotów artystycznych, gdzie pracowałem do 2006 roku. Od 2021 roku ponownie zostałem zatrudniony w tym samym ośrodku jako doradca metodyczny w zakresie muzyki na poziomie szkół podstawowych.

#wydawnictwoalex #piotrkaja #warsztatymuzyczne #muzykadlaklas4-8 #podrecznikrepertuarowy  #tikwedukacji #cenlomza #doradcametodyczny