8. Aneks nr 1 do podręcznika repertuarowego

Podróżując nadal po Polsce w roku 1994, na spotkaniach z nauczycielami muzyki w całym kraju zwróciłem szczególną uwagę na pojawiające się problemy i potrzeby. Organizowane wtedy trzydniowe warsztaty (24 godziny zajęć, od piątku do niedzieli) organizowane w formie stacjonarnej stwarzały możliwość integracji. Teraz jest to chyba nie do powtórzenia, ośmiogodzinne szkolenie okazuje się dla wielu nauczycieli za długie, a co dopiero 24 godz. w trzy dni, no ale ponoć „kiedyś było fajnie”.

Na swoich warsztatach nie stwarzałem dystansu, więc po zajęciach moje rozmowy z kolegami i koleżankami „po fachu” były bardzo szczere. Wiele razy słyszałem takie słowa „Piotrek zrobiłeś coś zupełnie innego w muzyce, przełamałeś stereotypy – pokazałeś jak można inaczej uczyć muzyki w szkole, stwarzać zupełnie inne możliwości zachęcania uczniów do zajmowania się muzyką. Masz takie fajne pomysły, co zamierzasz dalej robić, chyba nie zostawisz nas teraz tylko z tym podręcznikiem. Będziesz robił coś dalej?” W odpowiedzi na takie zapytania często powtarzałem, że chciałem Was „zarazić” innym nauczaniem, przyjemniejszym dla ucznia, a tym samym dającym ogromną satysfakcję nauczycielowi. Moją dewizą stało się powiedzenie „Pomysł rodzi pomysł”. Zastanawiałem się co mam takiego jeszcze zrobić, aby grupę zawodową nauczycieli muzyki, do której należałem poprowadzić w dobrym kierunku. Postanowiłem szukać sprzymierzeńców, nauczycieli którzy mieli odwagę pochwalić się tym co robią. W ten sposób powstał pomysł na opracowanie dodatkowej obudowy do podręcznika. Postanowiłem i obiecałem nauczycielom, którzy pracowali na moim podręczniku, że będę przygotowywał dla nich i tylko dla nich dodatkowy materiał, zapowiedziałem że będą do mojego podręcznika opublikowane Aneksy.

Bardzo szybko bo już na rok szkolny 1995/96  przygotowałem pierwszą taką publikację, oczywiście że nie tylko samą książkę, ale również materiał dźwiękowy na kasecie magnetofonowej.

Muzyka i co dalej? ANEKS NR 1 do podręcznika repertuarowego MUZYKA DLA KLAS IV -VIII – materiał dla nauczyciela, Wydawnictwo ALEX, Dzierżoniów 1995

Udało się to, dzięki zaangażowaniu kilku osób, m.in.: Andrzeja Mazura i Joanny Friedel z Ząbkowic Śląskich, Anny Tabisz z Dzierżoniowa, Lecha Mazurka z Białegostoku, Iwony Bandkowskiej z Wałbrzycha, Tadeusza Szarwaryna ze Świdnicy. Z wymienionej grupy nauczycieli, w projekcie P21 do pracy nad nowym materiałem dołączyli do zespołu autorskiego A. Mazur i T. Szarwaryn. Bardzo się cieszyłem, że znowu mogliśmy razem działać.

Najważniejszym dla mnie wyzwaniem w moich potyczkach z rzeczywistością lat 90-tych, był fakt, że to co obiecywałem nauczycielom na konferencjach i warsztatach nie było łatwe do zrobienia, wymagało to wiele trudu i zaangażowania wielu osób – sam nic bym nie zrobił.

Cieszę się bardzo do dzisiaj, że mimo wielu przeciwności i złośliwej krytyki, która mnie wtedy dotknęła złożonych obietnic nauczycielom dotrzymałem!

#wydawnictwoalex #piotrkaja #andrzejmazur #tadeuszszarwaryn #aranżacje #autorzymuzyka4-8 #muzykadlaklas4-8 #podrecznikrepertuarowy  #zespółautorskip21 #muzykanakaseciemagnetofonowej #kasetamagnetofonowa #projektp21 #kiedyśbyłofajnie #aneksnr1 #muzykaicodalej