6. Historia z Tadeuszem…

W 1992 roku poszukując „zakręconych nauczycieli”, którzy chcieliby coś zrobić dla muzyki trafiłem do Szkoły Podstawowej w Pszennie niedaleko Świdnicy. W ODN-ie w Wałbrzychu dostałem taką informację, że w tej szkole pracuje niesamowicie zdolny nauczyciel. Kiedy przyjechałem do szkoły udałem się do Pani Dyrektor i zgodnie z otrzymaną informacją chciałem poznać tego nauczyciela. Pamiętam do dziś pierwsze słowa Pani Dyrektor „chyba nam Pan naszego Pana Tadeusza Szarwaryna nigdzie nie zabierze?”. Oczywiście nie miałem takiego zamiaru, on był wielkim skarbem dla tej szkoły. Ja tylko chciałem mu zaproponować współpracę przy Podręczniku repertuarowym MUZYKA DLA KLAS IV – VIII, po wielu latach okazało się, że dla mnie jest również trafioną inwestycją. Po pierwszym spotkaniu wracając do domu, nie mogłem sobie uzmysłowić jak taki zdolny facet nie tylko muzycznie ale również plastycznie, pracuje sobie w takiej szkole i niewiele osób o nim słyszało w środowisku lokalnym. To chyba przez nadmierną skromność, którą wykazywał wtedy. Dzisiaj jako dyrektor szkoły trochę się rozkręcił.
Nie czekając zbyt długo, ten gość zaczął mnie regularnie czymś zaskakiwać. Kiedy otrzymałem od niego kilka pierwszych piosenek do podręcznika, wiedziałem że będą to przeboje. Śmiało mogę stwierdzić, że większość nauczycieli muzyki w Polsce prześpiewało ze swoimi uczniami nieśmiertelne kawałki Tadzia Szarwaryna, m.in.: Nauczycielom, Pożegnanie, Szkolny rock and roll, Gdyby tak wróżką być, czy WigiliaTak też od tego momentu zaczęła się nasza wspólna przygoda z edukacją. Dość szybko zaprzyjaźniliśmy się i cieszę się bardzo, że ta przyjaźń nadal trwa. Tadziu w kolejnych latach napisał dla mnie kilka fajnych tekstów dla młodszych dzieci, do których napisałem muzykę. Piosenki te znalazły się w kilku publikacjach. W roku 1998 ukazał się podręcznik do muzyki dla klas I-III szkoły podstawowej, pt. MUZYCZNE ZABAWY, którego współautorem był właśnie Tadeusz. Oprócz wspólnych publikacji zdarzyło nam się poprowadzić wspólnie kilka razy zajęcia warsztatowe w Polsce. Objawiając swój talent plastyczny Tadziu opracował graficznie kilkanaście zeszytów ćwiczeń do realizacji edukacji regionalnej w klasach I-III szkoły podstawowej. Publikacje te zostały wydane przez różne wydawnictwa (o tym może napiszę szczegółowo innym razem). Niestety muszę jednak wspomnieć o czymś wyjątkowym. Tadeusz Szarwaryn był jedną z pierwszych osób w Polsce, która opracowała multimedialny materiał do realizacji edukacji regionalnej dla szkół podstawowych i gimnazjów – GMINA ŚWIDNICA.  Nie byłoby nic w tym nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że materiał ten powstał w roku szkolnym 2000/2001 kiedy to jeszcze multimedia w szkołach zaczęły się dopiero szczątkowo pojawiać.

Dziś w projekcie CAŁA KLASA ŚPIEWA Z NAMI przypominam piosenki Tadeusza. Muszę również wspomnieć, że Tadeusz nadal pisze piosenki, które na stałe goszczą na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej FUMA w Zielonej Górze. A-ha zapomniałbym Pan Tadeusz Szarwaryn dyrektor Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Pszennie w roku 2020 został wyróżniony tytułem Honorowy Profesor Oświaty (więcej szczegółów >>> KLIKNIJ TUTAJ).

(fot. z galerii Szkoły Podstawowej w Pszennie)

Jak widać na zdjęciu powyżej Pan Dyrektor w całej okazałości. Poniżej na zdjęciu zupełnie w innej roli. Pisałem wcześniej, że Tadeusz lubi zaskakiwać – tutaj jako aktor na deskach sceny teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury w sztuce „LEĆ W DUET czyli FIOLETOWA KROWA”. Premiera spektaklu odbyła się 10 maja 2010 roku.

TADEUSZU, DZIĘKUJĘ CI ZA WIELOLETNIĄ WSPÓŁPRACĘ

#wydawnictwoalex #piotrkaja #tadeuszszarwaryn #dyrektorszkoły #szkołapodstawowawpszennie #zielonagóra #fuma #nowaera #podręcznikidomuzyki #muzykadlaklas4-8 #muzykadlaklas1-3 #podrecznikrepertuarowy