Wspominając kolejne miejsca, które odwiedziłem w Polsce chętnie powracam do Lublina. Na zaproszenie Pana Krzysztofa Kramka i Janusza Nowosada odwiedziłem Lubelski Ośrodek Doskonalenia położony na terenie starego miasta w Lublinie. Poniżej fotka w zabytkowych murach ośrodka.
To miasto ma jakąś magiczną moc – niesamowicie przyciąga. Odwiedziłem Lublin i okolice wiele razy, nie tylko dla nauczycieli muzyki ale również dla nauczycieli kształcenia zintegrowanego i wychowania przedszkolnego. Gościłem na warsztatach kilka razy w samym Lublinie, kilka razy w Świdniku, 2 lub 3 razy w Bełżycach i 6, czy też 7 razy w Lubartowie. Miło wspominam każde spotkanie z nauczycielami i chętnie na każde następne przyjadę. Z warsztatami dla nauczycieli muzyki odwiedziłem wszystkie wojewódzkie ośrodki metodyczne w Polsce w latach 1994-97 niestety nie zawsze był pod ręką aparat fotograficzny, aby utrwalić te wspaniałe chwile. Do takich niesamowitych przygód mogę zaliczyć warsztaty w Przemyślu, Tarnobrzegu, Łodzi, Bydgoszczy, Poznaniu gdzie nie mam żadnych fotek, a zostały niezatarte, wyraźne wspomnienia – bardzo pozytywne. Jednym z bardzo gościnnych doradców metodycznych jakich poznałem był Grzegorz Papalski z Częstochowy, u którego gościłem odwiedzając nauczycieli nie tylko z Częstochowy, ale również z okolicznych miejscowości.
Do grona takich gościnnych osób muszę dołączyć również Bożenę Piotrowską, która jako doradca metodyczny gościła mnie w WOM-ie w Jeleniej Górze, w swoim rodzinnym mieście Kamiennej Górze oraz innych miastach byłego województwa jeleniogórskiego.
Z Bożenką przyjaźnię się do dnia dzisiejszego. Odbyliśmy kiedyś wspólnie kilka warsztatów – jeden pamiętny, pełen przygód i humoru w Przemyślu. Jako konsultant ds. artystycznych Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Łomży zapraszałem Bożenkę do zamiejscowego ośrodka w Czartorii na warsztaty z muzykoterapii i pedagogiki zabawy, które prowadziła Bożenka. Muszę przyznać, że obecność Bożenki działa zawsze na mnie jak balsam na duszę. Cieszę się ogromnie, że mogliśmy się również spotkać po latach na Letnich Szkołach w Stryszawie.
Zacząłem wspominać Lublin z lat 90-tych i po wielu latach ponownie zagościłem w Lublinie, gdzie zaczęła się moja przygoda z Froeblem. W 2017 roku ukazała się moja publikacja napisana dla Froebel.pl – P. Kaja, Zabawy muzyczno-ruchowe w nurcie pedagogiki freblowskiej, Froebel.pl Sp. z o.o., Lublin 2017.
Edukacyjną przygodę z Anią Turską (na zdjęciu) i Rafałem Iskrą (Prezesem) nadal kontynuuję. Przygotowałem również dla nauczycieli kurs online, który dostępny jest w sklepie Froebla – Aktywność muzyczna dziecka w przedszkolu w nurcie pedagogiki freblowskiej.
Nie mogę pominąć również moich kontaktów z UMCS-em w Lublinie i jego pracownikami, m.in.: dr Renatą Gozdecką, dr. hab. Mirosławem Grusiewiczem oraz dr. Andrzejem Białkowskim, którzy również pojawili się na mojej drodze.
Co roku staram się uczestniczyć w Ogólnopolskich Konferencjach Nauczycieli Muzyki organizowanych przez dr. hab. Mirosława Grusiewicza wraz ze Stowarzyszeniem Nauczycieli Muzyki z siedzibą w Lublinie.
#wydawnictwoalex #piotrkaja #krzysztofkramek #janusznowosad #grzegorzpapalski #annaturska #rafałiskra #mirosławgrusiewicz #renatagozdecka #andrzejbiałkowski #bożenapiotrowska #lublin #lubartów #jeleniagóra #świdnik #bełżyce #częstochowa #froebel #podręcznikidomuzyki #podrecznikrepertuarowy #stowarzyszenienauczycielimuzyki #ogólnopolskakonferencjanauczycielimuzyki